"Тепло єдиної родини" (13.05.2020)

Варіанти визначень понять "сім"я і "родина"

Не дивлячись на загальновживаність, поняття "сім"я" досить багатозначне, а його чітке наукове визначення досить утруднене.

Сім,я. Родина. В.Сухомлинський "Тетянка усміхається"

В різних сіспільствах та культурах визначення поняття "сім'я" може різнитися. Крім того, часто визначення залежить також і від того основного параметру чи напрямку відносно якого визначення формулюється. Існує багато визначень що таке "сім'я". Кожне з них залежить від конкретних історичних, етнічних і соціально-економічних умов, а також від заданих цілей дослідження.
Сім'я належить до найважливіших суспільних цінностей. Відповідно до деяких наукових теорій, саме форма сім'ї могла протягом багатьох століть визначити загальний напрямок еволюції макросоціальних систем. Кожен член суспільства, окрім соціального статусу, етнічної приналежності, майнового і матеріального положення, від народження і до кінця життя є носієм такої характеристики як сімейно - шлюбний стан.
Для дитини сім'я - це середовище, де формуються умови його фізичного, емоційного і інтелектуального розвитку. Для дорослої людини сім'я є джерелом задоволення низки його потреб. В процесі життєвого циклу людини послідовно змінюється її функції і статус в сім'ї.
Сім'я  - соціальна група, яка складається з чоловіка та жінки, які зазвичай перебувають у шлюбі, їхніх дітей (власних або прийомних) та інших осіб, поєднаних родинними зв'язками з подружжям, кровних родичів, і здійснює свою життєдіяльність на основі спільного економічного, побутового, морально - психологічного укладу, взаємної відповідальності, виховання дітей.

Юридичне визначення поняття "сім'я":
1. Сім'я є первинним та основним осередком суспільства.
2. Сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Подружжя вважається сім'єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв'язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно. Дитина належить до сім'ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає.
3. Права члена сім'ї має одинока особа.
4. Сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.



Сім'я - це є служіння, а інколи і жертовність один одному.  
Родина - соціальна група, яка складається з чоловіка та жінки, які зазвичай перебувають у шлюбі, їхнії дітей (власних або прийомних) та інших осіб, поєднаних родинними зв'язками з подружжям, кровних родичів, і здійснює свою життєдіяльність на основі спільного економічного, побутового, морально - психологічного укладу, взаємної відповідальності, виховання дітей. 

Психологічний підхід до розуміння поняття сім'ї (один з провідних фахівців такого підходу Клаус Шнєєвінд (нем.Klaus Schneewind)) визначає поняття сім'я - як сукупність індивідів, що задовольняє чотирьом критеріям:
  • Психічна, духовна і емоціональна близкість її членів;
  • Просторова і часова обмеженість;
  • Закритість;
  • Тривалість відносин, відповідальність одне за одного, наявність обов'язків одного перед одним. 

При всій важливості соціально - економічної функції сім'ї, потрібно відрізняти її від домогосподарства, яке може вести і окрема людина, і група людей, які непов'язані родинними стосунками. Так само і сумісне територіально обмежене проживання не може бути сьогодні визначальним для розуміння сім'ї. У всі часи основою сім'ї залишається чисто біологічне розуміння шлюбної пари, що сумісно мешкає зі своїми нащадками і/або представниками старших поколінь. 






Сім'я, родина, рід… 9 думок, варті уваги кожного – Український контент




Немає коментарів:

Дописати коментар